twitter

facebook

youtube

Забава во организација на УМС Прилеп по повод 8ми Септември.

Забава во организација на УМС Прилеп по повод 8ми Септември.

Вести

Пред точно 25 години, граѓаните на Република Македонија го остварија аманетот од постарите генерации, сонот за самостојна и независна држава.…

More...
Работни состаноци по месните Комитети на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп

Работни состаноци по месните Комитети на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп

Вести

Работни состаноци по месните Комитети на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп

More...
Интервју со Ане Лашкоска

Интервју со Ане Лашкоска

Вести

Истекува веќе втората година од мандатот на овој пратенички состав во Собранието на Р. Македонија. Пред изборите во 2014-та како…

More...
Нови деловни простории и пристапен пазар за Прилепчани

Нови деловни простории и пристапен пазар за Прилепчани

Вести

ЈKП Пазари доби нови деловни простории. Станува збор за деловен простор од околу 80 метри квадратни, со вредност од 2…

More...
Марјан Ристески: Оние кои денес сакаат да ја разнебитат Македонија, во 2001-ва уживаа на грчки плажи

Марјан Ристески: Оние кои денес сакаат да ја разнебитат Македонија, во 2001-ва уживаа на грчки плажи

Вести

Да се биде градоначалник на Прилеп е чест и задоволство, но и голема обврска бидејќи Прилеп е историски град кој…

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

По повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври „Денот на македонската револуционерна борба“, претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ г-динот Петар Ристески, градоначалникот на Општина Прилеп г-динот Марјан Ристески, претседателот на Совет г-динот Никола Димески како и дел од владините делегации положија свежо цвеќе пред споменикот на: Методија Андонов – Ченто, Пере Тошев, Ѓорче Петров, на Могилата на непобедените и на гробот на Методија Патчев во Кадино село.На истите локации по повод 23 Октомври свежо цвеќе положија и претставници од останатите политички структури, Сојуз на борци и група на граѓани.

Да се биде градоначалник на Прилеп е чест и задоволство, но и голема обврска бидејќи Прилеп е историски град кој многу ја задолжил Македонија со голем број на револуционери кои потекнуваат од градот херој под Марковите Кули, истакна градоначалникот Марјан Ристески на денешната панел дискусија.

По повод 11 октовмри и 75 -годишнината од почеокот на народното востание денеска во Прилеп, делегации од Собранието, од Владата предводена од министерот за одбрана Зоран Јолевски, од Сојузот на борците, од локалната самоуправа, претставници на партии, здруженија и граѓани положија свежо цвеќе и им оддадоа почит на загинатите борци, херои и дејци од Народноослободителната борба и Револуцијата 1941-44 година.

ЈKП Пазари доби нови деловни простории. Станува збор за деловен простор од околу 80 метри квадратни, со вредност од 2 милиони и 800 илјади денари.,„Во тек е изградбата и на нови дуќани на површина од околу 50 метри квадратни, инвестиција вредна 2 милиони и 200 илијади денари , а веќе ЈП „Пазари“ има проект коj ќе се реализира наредната година за нови дуќани на пазарот со површина од околу 200 метри квадратни.- истакна директорот на ЈП Пазари .