twitter

facebook

youtube

Прилепчани можеби ќе треба да си замислуваат оти мостот во Сточен пазар е мост на Босфор?

Прилепчани можеби ќе треба да си замислуваат оти мостот во Сточен пазар е мост на Босфор?

Вести

Почитувани медиуми, почитувани сограѓани Ако вените и артериите се крвотокот на едно тело, тогаш патната инфраструктура е крвотокот на еден…

More...
СДСМ Прилеп користи службени возила за партиски цели: ОЈО и МВР на потег

СДСМ Прилеп користи службени возила за партиски цели: ОЈО и МВР на потег

Вести

Почитувани сограѓани, почитувани медиуми, Соочени со изборниот пораз кој им следува на 15-ти јули, СДСМ од ден во ден се…

More...
На 15-ти јули државата се враќа во рацете на граѓаните! Време е за Обнова на Македонија!

На 15-ти јули државата се враќа во рацете на граѓаните! Време е за Обнова на Македонија!

Вести

Почитувани сограѓани, почитувани медиуми, Република Македонија е исправена пред најголемиот предизвик во поновата историја! Изборите на 15-ти јули се единствена…

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

Катастрофални 11,62% реализација капитални инвестиции на локално ниво

Сабота, 01 Септември 2018 08:24

Почитувани,

Во текот на вчерашниот ден Советот на општина Прилеп ја одржа својата 18-та седница. Притоа граѓаните конечно и на хартија ја видоа неспособноста на оваа локална власт. Кварталниот извештај кој советниците од СДСМ сами си го изгласаа, зборува дека процентот на реализација на капиталните инвестиции од ветеното пред граѓаните изнесува катастрофални 11,62%, бројка која конечно бело на црно го потврдува сето она за што зборувавме изминатиот период.

 

Оваа локална власт е во хибернација и длабок сон! Мегаломанските проекти кои ги ветија пред граѓаните останаа само празно слово на хартија и ништо повеќе. Нивната неспособност, неработење и неажурност се целосно видливи, а секоја манипулација е прочитана од прилепчани. Ако за претседателот на Советот, Миле Талески, оваа бројка е паушална и невистинита, за тоа постои доказ, па граѓаните сами ќе оценат што е вистинито.

Единствено нешто паушално е вашето ветување за изградба на затворен базен во салата Македонија, ветувањето за изградба на нов театар, за 20% пониски сметки за вода за пиење, спортски центар на вештачкото езеро...и.т.н.

Прилепчани го паметат сето тоа и токму за тие ветувања ви ја дадоа довербата. Измина речиси една година од вашето владеење, а освен вработување на партиски послушници, роднини и пријатели, ништо не променивте.

Затоа, во првата наредна прилика, прилепчани ќе го казнат ова ваше расипништво и тромавост. Прилеп заслужува многу повеќе, а вие докажавте дека сте немоќни да му го понудите тоа.